Yaklaşık 200 yıl önce Sultan III. Selim (1798–1807), annesi Mihrişah Valide Sultan (öl.1805)  için Çamlıca eteklerinde yer alan arazide bir bağ köşkü inşa ettirir. Mülkiyet, Sultan Abdülmecid (1839–1861)’e geçince; yapı annesi Bezmialem Valide Sultan (öl.1853)’a hediye edilir

Yaklaşık yüz elli yıllık bir geçmişe sahip olan (Validebağ) "Adile Sultan Kasrı", tarihsel ve anısal değerler bakımından günümüzün nadir yapılarından biridir. Ulaşılabilen kaynaklar, yapıda günümüze değin eğitim hizmetlerinin ağırlık kazandığını gösteriyor. Bu bakımdan ayrı bir önem arz etmektedir.

Bir zamanların ünlü filmi olan "Hababam sınıfı" nın çekildiği mekandır. Mekan "kapalı mekan" katagorisinde fotoğraf çekimleri için ideal yerler arasındadır. Saat 12 - 13 00 arasında veya öğlen saatlerinde mekanın içinde çekime başlayıp ikindi vaktine doğru mekanın bahçesinde çekime devam edebilirsiniz. Mekanın içinde ve bahçesinde oldukça güzel kareler çıkabilir. Mekanın merdivenleri, tarihi koltukları, iç dekorasyonu fotoğraf çekimlerine oldukça katkı sağlar. Özellikle yağışlı havalarda tercih edilen bir mekandır. Mekan içinde çekim yapmak için öncesinde randevu almanız gerekmektedir. Mekan için 300 TL ücret talep ediyorlar. Ücreti çekim günününde mekan yetkililerine veriyorsunuz.